Stomatologia Dziecięca

Dbamy, aby zdrowy uśmiech zawsze towarzyszył naszym najmłodszym pacjentom.

Wizyta u stomatologa budzi wśród dzieci wiele różnych emocji, czasem jest to ciekawość, a nawet radość (i tego życzymy wszystkim dzieciom i rodzicom). Niestety zdarzają się też łzy, strach, lęk i histeria, dlatego stomatolog dziecięcy ma przed sobą trudne zadanie. Nie tylko leczy zęby, musi także wykazać się empatią, szczególną delikatnością i wyczuciem. Cierpliwość i opanowanie w najtrudniejszychsytuacjach przynosi spokój i bezpieczeństwo dla małego pacjenta i zaufanie na przyszłość.

W naszych gabinetach staramy się zaprzyjaźnić się z każdym małym (i dużym) pacjentem, nawiązać z nim nić porozumienia i przekonać, że wizyta u stomatologa to nic strasznego. Dbamy, aby mały pacjent czuł się pewnie i bezpiecznie.

Wizyta adaptacyjna.

Pierwsza wizyta u stomatologa może budzić u dziecka duży stres. Z myślą o dzieciach, ale także rodzicach, zapraszamy na wizytę adaptacyjną. Jest to miłe spotkanie, na którym dziecko pozna stomatologa i jego gabinet, usiądzie na fotelu, obejrzy sprzęt stomatologiczny, dowie się, jak wygląda wizyta i leczenie zębów, będzie także miało okazję zadać nurtujące je pytania.

Bezbolesne znieczulenie komputerowe.

Naszych małych pacjentów znieczulamy w komfortowy i przyjemny sposób, wykorzystując w tym celu znieczulenie komputerowe. Jest to precyzyjna i bezbolesna metoda podania środka znieczulającego, bez uczucia nieprzyjemnego rozpierania i drętwienia, które towarzyszy konwencjonalnemu znieczuleniu. Pozwala w sposób kontrolowany i stopniowy wprowadzić środek znieczulający do tkanek.

Małych pacjentów leczymy na wesoło.

W naszym gabinecie wykorzystujemy gaz rozweselający, dzięki temu najmłodsi pacjenci są rozluźnieni, odstresowani, a wizyta przebiega bez strachu i bólu.

Sedacja gazem rozweselającym to metoda wykorzystująca połączenie tlenu i podtlenku azotu. Głównym celem metody jest zniwelowanie lęku i stresu, który towarzyszy dziecku podczas wizyty u dentysty. Działa bardzo szybko, powodując bardzo przyjemne doznania, porównywalne ze zniesieniem poczucia grawitacji. Pacjent rozluźnia się, może nawet zapaść w lekki sen i nie pamiętać zabiegu.

Gaz rozweselający u stomatologa stosuje się u pacjentów przejawiających duży strach i lęki przed wizytą, a także u osób z nasilonym odruchem wymiotnym oraz nadpobudliwością nerwową. Po zabiegu przez 5 minut pacjentowi podaje się czysty tlen, aby pozbyć się resztek gazu.

Jak należy przygotować się do wizyty z sedacją?

Sedacja podtlenkiem azotu nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak na 2-3 godziny przed wizytą nie należy spożywać posiłków oraz napojów. Choć gaz rozweselający nie zagraża zdrowiu dziecka, po podaniu należy obserwować dziecko przez cały dzień, gdyż mogą wystąpić zawroty głowy, zaburzenia równowagi, mdłości i wymioty (gdy pacjent jadł przed wizytą)

Przeciwwskazania do stosowania sedacji:

$

przeziębienie

$

powiększone lub przerośnięte migdałki

$

niedrożne drogi oddechowe

$

choroba płuc

$

zapalenie gardła lub ucha

$

wrodzona wada serca

Profilaktyka próchnicy – jak dbać o zęby mleczne?

Wielu stomatologów podkreśla, że o zęby dzieci należy zacząć dbać, jeszcze zanim się pojawią. Stąd już u niemowląt do higieny jamy ustnej stosujemy nasączone ciepłą wodą waciki lub zakładane na palec silikonowe szczoteczki. Oczyścimy w ten sposób dziąsła, a w czasie ząbkowania, dodatkowo wykonamy kojący masaż.

Gdy pojawią się pierwsze zęby, możemy wprowadzić szczoteczkę i pastę do zębów przeznaczoną dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Ważne, aby myć zęby dziecka przynajmniej dwa razy – rano i wieczorem, jednocześnie ucząc samodzielnego mycia zębów.
Na początku najlepiej połączyć szczoteczkę silikonową dostosowaną do dziecięcych rączek ze szczoteczką z włosiem (odpowiednią do wieku dziecka), gdyż dzieci niechętnie umożliwiają rodzicom dokładne umycie zębów. Silikonowa szczoteczka jest więc doskonałym uzupełnieniem po myciu, a także w ciągu dnia. Podczas „gryzienia” jej, dziecko dociera tam, gdzie rodzicom najtrudniej – czyli do zębów trzonowych.

Około 7 roku życia można wprowadzić dodatkową metodę oczyszczania zębów, czyli nić dentystyczną lub specjalne wykałaczki i czyściki. Pamiętamy, także o regularnych wizytach u stomatologa, gdyż tylko w ten sposób możemy szybko zdiagnozować próchnicę, co ułatwia i przyspiesza jej leczenie.

Bardzo ważnym czynnikiem, obok regularnej higieny jamy ustnej, jest właściwa dieta, uboga w cukry proste, a dokładniej słodycze i napoje słodzone. Dosyć często można także spotkać się z tzw. próchnicą butelkową, spowodowaną przedłużonym okresem karmienia z butelki, zwłaszcza gdy dziecko spożywa pokarm z butelki nocą.

Nadmierne spożywanie słodkich pokarmów i napojów ma destrukcyjny wpływ na zęby, także osób dorosłych. Pokarmy zawierające cukier i białą mąkę są lepkie, doskonale przywierają do dziąseł i uzębienia, gdzie fermentują i rozpoczynają proces próchniczy.

Pamiętaj!

$

Dbaj o higienę jamy ustnej dziecka od pierwszych miesięcy jego życia

$

wyrabiaj nawyk regularnego mycia zębów już od pierwszego ząbka

$

podawaj dziecku do picia wodę, unikaj słodkich napojów

$

Nie dosładzaj potraw

$

Nie oblizuj smoczka – w ten sposób przekazujesz bakterie próchnicy.

$

Nie podawaj pokarmów i słodkich napojów po wieczornym myciu zębów

$

Gdy dziecko już spożywa pokarmy stałe, postaraj się ograniczyć liczbę karmień butelką

$

Nie ucz zasypiania przy butelce

$

Pamiętaj o regularnych wizytach u stomatologa

Oferta leczenie zębów dla naszych najmłodszych pacjentów:

$

wizyta adaptacyjna

$

leczenie próchnicy

$

remineralizacja z wykorzystaniem fluoru

$

lakowanie zębów

$

wypełnianie zębów mlecznych

$

wypełnianie zębów stałych

$

leczenie kanałowe pod mikroskopem

Persona
NFZ logo
Mediraty

Rejestracja
577 820 300
kontakt@centrumpersona.pl

Centrum Medyczne Persona
ul. Kórnicka 75
62-020 Swarzędz